a Komondor - Puszták Népe Komondor Kennel


a Komondor
Back to front page.  Printer friendly version Írta: Juhász László
Pásztorkutya még a komondor?
Pásztorkutya még a komondor?


A címben szereplő kérdésre választ tudjunk adni meg kell határozni:
Mi az a pásztorkutya?

Nem tartom magam a kérdés szakavatott tudói egyikének sem de, az elmúlt évek évtizedek alatt összegyűlt ismeretek alapján megpróbálom körvonalazni. Nem a teljességre törekedve csupán a laikusoknak támpont, a „hozzáértőknek” gondolat ébresztő.

Mindjárt felmerül etológia vagy anatómia az elsődleges megítélés. Az anatómiával majd egy következő fejezetben foglalkozom de, ez nem azt jelenti hogy kevésbé fontos lenne. A modern kutyatenyésztés az elmúlt egy évszázad alatt első sorban a küllemi tenyésztésre koncentráltan működött . Jól vagy rosszul? Míg a viselkedése, belsőtulajdonságai elhanyagolódtak, azzal a felkiáltással tudja azt a kutya mi a dolga.

A kérdés változatlan mitől pásztorkutya egy kutya? Legyen bármilyen fajta. Mit dolgoztak, dolgoznak, milyen feladatra kell alkalmasnak lennie? A pásztorkutyáknak elsősorban meg kell védenie a legelőn, tanyán, udvarban tartott haszonállatokat (vagyon tárgyakat) ragadozóktól, embertől.

Az előbb megfogalmazódott az alap kérdés, a védelem. Azt tudjuk pásztorkutyákat már több ezer éve alkalmaznak állatok őrzésére (védelmére). Vagyis az ember szelekcióval állatok mellé alkalmas kutyákat tenyésztett ki, erős szelekcióval. Itt van egy kérdés minek kutyát mikor az „csupán” távol tartja a ragadozókat első sorban. Ritkán öli meg, s ez által a veszélyeztetés nem szűnik meg. Miért nem irtotta ki az állataira veszélyt jelentő egyedeket? Egyes vélemények szerint az emberiség a természet részének gondolta magát az ipari forradalomig. Egyes vélemények szerint már a manufaktúrák kialakulását követően ez megváltozott. Ez után a természet az ember megnövekedett igényeinek az anyagi szükségletek kielégítésének kincsestára lett. Már nem a természet része, ha nem annak kirablója. Lásd Angliai bekerített legelő gazdálkodás. Manufaktúrák megjelenésével a megnövekedett a nyers gyapjú igény. A szántóföldekből legelőket alakítottak ki melyeket a juhok területen tartása érdekében bekerítettek (még nem villanypásztorral). Egész Angliában hajtóvadászatokat tartottak a farkasok kiirtására. Sziget ország lévén teljesen sikert értek el. Ott már nem volt szükség klasszikus pásztorkutyákra ennek következtében. Anglia a modern (funkció mentes) kutyatenyésztés kialakulásának hazája. Minden valószínűség szerint Eurázsia területén folyó pásztorkodás a ragadozók kiirtására alapozva zsák utca lett volna. Az állatokat fegyverrel őrzők létszámát kellett volna a feladat ellátásához biztosítani,ami valószínűen túl sok embert jelentett volna. Ha igen akkor a ragadozók pusztultak volna ki. A második eset gondolkodásuk miatt elképzelhetetlen volt. Itt vissza értünk a kiinduláshoz, a kör bezárult. A természet egyensúlyának megőrzése mellett, megfelelő segítség nélkül az ember nem boldogul. Kialakult a PÁSZTORKUTYA. Ha kialakult mitől pásztor a kutya és van e rá szükség most és a jövőben.

Első kérdés van e jelenleg államhatáron belüli területeken ragadozóktól történő veszélyeztetés?

Igen, elsősorban az aranysakál elterjedése következtében. Jelenleg az aranysakál már az egész ország területén előfordul. Számuk jelentős több 10ezer példányra becsülik. Az Országos Vadgazdálkodási Adattár adatai alapján 2019. évben minden megyében történt aranysakál kilövés, országos összes kilövés 11.283db volt. Az adattár szerint becsült állománya 14.813 db. Szakemberek véleménye az állomány többszöröse a becsültnél és növekszik. Megfigyelések alapján „eszes” állat. Juhokra, kisebb borjakra jelent veszélyt. Ritkán vadászik magányosan.

Másodsorban a kóbor kutyák, ezek még emberre is jelenthetnek veszélyt. 2019. évben az Országos Vadgazdálkodási Adattár adatai alapján 2222 db került kilövésre. Az északi országrészben Bükk, Mátra, Zempléni-hegység területén van farkas populáció, jelenleg nincs információ házi állatokkal szembeni támadásról. Itt a medve is előfordul. Természetesen ne feledkezzünk el a rókáról sem. mely adott esetben egy szabadon tartott baromfi állományra akár még nappal is veszélyt jelenthet.

Második kérdés veszélyezteti e a kutyákra bízott állatokat vagy területet „rossz szándékú” ember. Volt, van, lesz ilyen veszély!

Ennek a feladatnak az állátásához szükséges tulajdonságok és viselkedési normák határozzák meg a kutya pásztorkutya vagy sem.


folytatjuk

Írta (2022 Feb 01 : 18:49)
Copyright © 2019 Ugyfutar